نکات مهم در زمان فیلتر شدن بازی محبوبتان که باید به یاد داشته باشید

زمان مطالعه: 3 دقیقه

مسدود شدن دسترسی کاربران یا به اصطلاح «فیلتر شدن بازی» در ایران پدیده‌ی تازه‌ای نیست. اما در روزها و هفته‌های اخیر شدت گرفته است. این احتمال وجود دارد که بازی محبوب شما همین حالا در ایران فیلتر است یا به زودی فیلتر خواهد شد. از جمله بازی‌هایی که این روزها خبر مسدود شدن دسترسی کاربران به آن را در لیون تک منتشر کردیم، می‌توان به کالاف دیوتی موبایل و یا کلش آف کلنز اشاره کرد. اما باید به ویژه درباره بازی‌های موبایل، مراقب باشید که این اتفاق منجر به خسارت‌های دیگر نشود.

به طور کلی پس از مسدود شدن دسترسی به بازی، کاربران به فکر دور زدن این فیلترینگ و رد شدن از سد ایجاد شده می‌افتند. در این مسیر اما، خطرات زیادی کاربران را تهدید می‌کند. در صورتی که شما هم از جمله کسانی هستید که بازی محبوبشان در روزهای اخیر به جمع فیلترشده‌ها پیوسته، بهتر است این سه نکته را در نظر بگیرید:

1. خطر از دست دادن حساب کاربری در بازی
بسیاری از بازی‌ها، در صورتی که شما به صورت مکرر از نرم‌افزارهای تغییر آی‌پی برای اتصال به سرورهای آن‌ها استفاده کنید اقدام به مسدود کردن حساب کاربری شما می‌کنند. در این صورت، ممکن است هرگز قادر به بازپس‌گیری حساب خود نباشید. پیشروی شما در بازی -به ویژه بازی‌هایی که بسیار مبتنی بر میزان پیشرفت بازی‌کننده هستند- از بین می‌رود و غیرقابل جبران است. پس در صورتی که دسترسی به سرور بازی مسدود شده و وی‌پی‌ان مطمئن با سرورهای مستقر در دسترس ندارید، ترجیحا فعلا بیخیال بازی شوید.

برای بسیاری از کاربران، حسابشان در یک بازی آنلاین ارزش مادی هم دارد. اگر برای شما هم تا این حد مهم است، بهتر است مدتی دست از بازی کردن بکشید تا روی دارایی خود قمار کنید.

مطلب پیشنهادی
ساخت و تولید دستگاه پایش کیفیت هوا به کمک انرژی خورشیدی در ایران

2. هجوم بدافزارها به سیستم عامل شما
در خبرها خواندیم که در دو هفته گذشته میزان تقاضای کاربران ایرانی برای نرم‌افزارهای تغییر آی‌پی 3 هزار درصد افزایش داشته است. این رقم عجیب و بسیار بزرگ، حکایت از تلاشِ کاربران برای دستیابی به وی‌پی‌ان از هر طریق ممکن دارد. در این میان، بسیاری از کاربران که بنا به فیلتر شدن بازی‌ها به چنین نرم‌افزارهایی نیاز پیدا کرده‌اند، قادر به استفاده از منابع ایمن برای دریافت نرم‌افزارهای سالم نیستند. از طرف دیگر، فروشگاه گوگل پلی نیز در ایران مسدود شده و امکان دریافت این نرم‌افزارها با تضمین امنیت از کاربران سلب شده است. همه‌ی ما می‌دانیم که تنها راه دریافت اپلیکیشن‌ها، فروشگاه‌های رسمی پلتفرم‌ها نیستند. پس کاربران بعد از این‌که در دریافت نرم‌افزار مدنظرشان از منبع تضمین شده به بن‌بست می‌خورند، به سراغ راه‌های دیگر می‌روند.

راه‌هایی که زمینه‌ساز خطر آلوده شدن سیستم عامل کاربر به بدافزارهای مختلف هستند. از نرم‌افزارهای غیرقابل استفاده‌ گرفته تا هرزاپلیکیشن‌هایی که ساز و کار گوشی یا تبلت شما را مختل می‌کنند. از نرم‌افزارهای جاسوسی و تایید نشده که دسترسی‌های عجیب از کاربر می‌گیرند (و عمده‌ی کاربران بدون توجه و خواندن متن دسترسی‌های تقاضا شده آن‌ها را به اپلیکیشن واگذار می‌کنند) تا بدافزارهایی که اطلاعات کاربران را به سرورهای مختلف منتقل می‌کنند.

در این شرایط، بهتر است برای حفظ امنیت سیستم عامل خود، چه در گوشی هوشمندتان و چه در رایانه‌ی شخصی، از دانلود هرگونه نرم‌افزار تغییر آی‌پی متفرقه و غیرمعتبر بپرهیزید. چرا که حتی اگر این نرم‌افزارها کار هم بکنند، معلوم نیست به چه قیمتی شما را به اینترنت آزاد متصل کرده‌ باشند.

مطلب پیشنهادی
تقدیر از نوآوری‌های ال‌جی برای طراحی‌های کاربرمحور در نمایشگاه IDEA 2022

3. فراهم شدن امکان شنود از طریق سرورهای نامطمئن
همان‌طور که هنگام دانلود کردن نرم‌افزارها برای دور زدن محدودیت‌های اینترنت از منابع نامعتبر و ناامن مشخص نیست که دقیقا چه بلایی سر سیستم عامل خود می‌آورید، پس از دانلود این نرم‌افزارها هم نمی‌توانید با اطمینان بگویید که امنیتتان به خطر نیفتاده است. ساز و کار وی‌پی‌ان‌ها اتصال به سروری خارج از محدودیت‌های اعمال شده و اتصال از آن‌جا به مقصد اصلی است. یک سرورِ واسطه در کار است که اگر از راه‌های غیرمطمئن به این سرور رسیده باشید، مشخص نیست در این مسیر چه اطلاعاتی را از خود برجای می‌گذارید و چه چیزهایی را بدون این‌که بدانید به راحتی به آن سرور منتقل می‌کنید.

استفاده از نرم‌افزارهای تغییر آی‌پی نامطمئن شما را در معرض خطر شنود اطلاعات شخصی‌تان قرار می‌دهد. اگر می‌خواهید که از چنین اتفاقی پیشگیری کنید، بهتر است قبل از این‌که به فکر رد شدن از فیلتر بازی باشید، نرم‌افزارها و شرکت‌های ایمن را شناسایی کنید و تنها از سرویس‌های آن‌ها استفاده کنید.

در مجموع محدودیت‌های اعمال شده بر اینترنت بسیاری از کاربران را ناراضی و عصبانی کرده است. اما این نکته را باید در نظر داشت که همواره امنیت کاربری در فضای وسیع و آزاد اینترنت بر بسیاری موارد ارجحیت دارد. از جمله بر دسترسی به سرورهای یک یا چند بازی موبایل. هرگز امنیت خود را فدای دور زدن محدودیتی که دیر یا زود دیگر خبری از آن نیست نکنید.

The post نکات مهم در زمان فیلتر شدن بازی محبوبتان که باید به یاد داشته باشید appeared first on لیون تک.

مطلب پیشنهادی
سمند 315 میلیون تومان شد؛ قیمت در بازار آزاد (12 اردیبهشت)

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.