دولت به دنبال راه اندازی استارلینک ایرانی است؟

زمان مطالعه: 2 دقیقه

بر اساس گزارشی که روز گذشته از سوی دبیر سندیکای صنعت مخابرات ایران منتشر شد، بنظر می‌رسد دولت قصد دارد به ساخت اینترنت ماهواره‌ای مخصوص خود بپردازد. در همین راستا، گفته شد برای بهره‌گیری از اینترنت ماهواره‌ای یا رابطه باید با کل دنیا ارتباط برقرار کرد یا نسخه بومی استارلینک در ایران تولید شود. در ادامه همراه لیون تک باشید.

این موضوع در حالی مطرح شده که طی هفته‌های اخیر استفاده از اینترنت استارلینک در ایران به یکی از مباحث مهم تبدیل شده است. فرامرز رستگار، دبیر و عضو هیئت مدیره‌ سندیکای صنعت مخابرات ایران در گفت‌وگو با سیتنا به بحث راه‌اندازی و استفاده از اینترنت ماهواره‌ای اشاره کرد و گفت: «برای راه‌اندازی اینترنت ماهواره‌ای استارلینک یا باید با کل دنیا آشتی کنیم و یکی از مصرف کننده‌های آن‌ها باشیم که این موضوع بعید است یا یک استارلینک ایرانی بسازیم. بدین صورت که منظومه‌ی ماهواره‌ای ایجاد کنیم که ماهواره‌های آن مختص ایران باشد تا ترمینال‌های آن در اختیار خود ما قرار گیرد.»

استارلینک ایرانی در راه است؟

با توجه به اینکه فعلا به طور رسمی امکان ورود تجهیزات استارلینک به ایران وجود ندارد، آیا می‌توان این ترمینال‌ها را در ایران تولید کرد؟ رستگار در پاسخ به این سوال گفت:

تجهیزات زمینی اینترنت ماهواره‌ای استارلینک باید مورد تایید سازمانی قرار گیرد که این بخش فضایی را ایجاد کرده‌ و هر شرکتی توان ساخت آن را ندارد. لازمه ساخت تجهیزات مورد نیاز برای دسترسی به اینترنت ماهواره‌ای در هر کشوری این است که خود آن کشور از منظومه‎‌های ماهواره ای برخوردار باشد تا آن تجهیزات بتوانند فعال شوند. در جهان هر کسی بخواهد ترمینال زمینی در این خصوص ایجاد کند، باید حتما با استارلینک توافق‌نامه داشته باشد، در غیر این صورت تجهیزات اینترنت ماهواره‌ای استارلینک در آن کشور فعال نخواهد شد.

دبیر سندیکای صنعت مخابرات از سازمان فضایی ایران خواست به جای شعار دادن در بخش فضایی، دست به کار شود تا در کشور یک منظومه مستقل ماهواره‌ای داشته باشیم. به اعتقاد او این ماهواره‌ در لایه‌های پایین قرار دارد و کار پیچیده‌ای نیست: «البته این موضوع در برنامه‌ی از پیش تعیین شده‌ی سازمان فضایی بوده است، اما متاسفانه این سازمان وقت خود را برای انجام کارهای دیگر هدر داده است.»

مطلب پیشنهادی
پرفروش ترین لوازم جانبی لپ تاپ

وی در پاین بار دیگر با تاکید بر اینکه زمانی که منظومه‌ ماهواره‌ای برای کشور دیگری باشد، نمی‌توان در زمین ترمینال ماهواره‌ای ایجاد کرد، گفت: «چراکه از لحاظ فنی این ارتباط فراهم نمی‌شود و به ما سرویسی ارائه نخواهند داد، بنابراین پیگیری این موضوع از رسالت‌های سازمان فضایی ایران و پژوهشگاه ارتباطات است و این دو ارگان باید به سمت ساخت ماهواره‌های کوچک حرکت کنند.»

گفتنی است رئیس سازمان فضایی ایران، شهریور ماه امسال اعلام کرد بحث راه‌اندازی منظومه‌های ماهواره‌ای در کشور در فاز امکان سنجی است و در برنامه ۱۰ ساله فضایی کشور وجود دارد.

The post دولت به دنبال راه اندازی استارلینک ایرانی است؟ appeared first on لیون تک.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.