وزیر ارتباطات: اینترنت پرسرعت حق مردم است

زمان مطالعه: 4 دقیقه

حواشی اینترنت و وضعیت بسیار بد آن باعث شده تا هر خبری مرتبط با آن باعث بلند شدن صدای کاربران شود. در تازه‌ترین سخنان وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات، وی ضمن اینکه اینترنت پرسرعت را حق مردم دانست، یک بار دیگر به پروژه فیبر نوری اشاره داشت و خاطرنشان کرد در لایه دسترسی ارتباطات ثابت، پروژه فیبرنوری را آغاز کرده‌اند که یک پروژه راهبردی به حساب می‌آید و تا سه دهه آینده، حوزه ارتباطی کشور را بیمه می‌کند. در ادامه نیز گفته شد تا هفته آینده نخستین محموله محصولات دانش‌بنیان ایرانی در صنعت شبکه به کشورهای خارجی صادر می‌شود. در ادامه همراه لیون تک باشید.

عیسی زارع پور، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات دوشنبه شب در گفت‌ وگوی تلویزیونی به مناسبت هفته دولت راجع به برنامه‌های این وزارتخانه توضیحاتی ارائه داد: «دولت سیزدهم در حوزه هوشمندسازی پست، اقتصاد دیجیتال، نوسازی زیرساخت‌های ارتباطی کشور و صنعت فضایی گام‌های زیادی برداشته است. زندگی مردم این روزها به اینترنت گره خورده و اینترنت پرسرعت حق مردم است. در وزارت ارتباطات تلاش می‌کنیم شبکه‌ای امن و با کیفیت را برای استفاده مردم مهیا کنیم.»

وزیر ارتباطات: اینترنت پرسرعت حق مردم است

همانطور که از صحبت‌های زارع پور مشخص است، وی اینترنت را حق مردم می‌داند و طبق گفته ایشان سرعت و کیفیت اینترنت بهبود خواهد یافت، هرچند تاکنون وضعیت به گونه دیگری بوده است و باید دید این وعده چه زمانی عملی خواهد شد؟ با این حال، وی راجع به اینترنت ثابت و روند توسعه آن گفت:

چهار لایه در شبکه ارتباطی در کشور داریم، یک لایه دسترسی از منزل تا مرکز مخابرات، یک لایه شبکه داخل شهر، لایه بین استانی و در نهایت لایه اینترنت بین‌الملل. برای پیشرفت در همه این لایه‌ها برنامه‌های متعددی را پیش‌بینی کرده‌ایم که ظرفیت‌های حوزه ارتباطی کشور را توسعه بدهیم و آن را نوسازی کنیم. در در برخی از این لایه ها بیش از ۱۰ سال است که هیچ نوسازی صورت نگرفته، خصوصا لایه مربوط به شهرها و استان‌ها که در اختیار شرکت مخابرات است به دلایل مختلف متناسب با نیاز کشور توسعه پیدا نکرده است. اگر هر کدام لایه ها مسئولیت خود را درست انجام ندهند با مشکل مواجه خواهیم شد.

وزیر ارتباطات افزود: «در لایه دسترسی ارتباطات ثابت، پروژه فیبرنوری را آغاز کردیم که یک پروژه راهبردی به حساب می‌آید و تا سه دهه آینده، حوزه ارتباطی کشور را بیمه می‌کند. اکنون همه آزمون هایی که در دنیا روی سرعت اینترنت انجام می‌شود بر بستر فیبرنوری است و ما نیز به این سمت قدم برداشته‌ایم. این اتفاق نیازمند بسته عملیاتی – اجرایی بود. این کار از نظر برخی نشدنی به نظر می‌رسید اما کنون این پروژه را در ۱۰ استان آغاز کردیم.»

مطلب پیشنهادی
دولت به دنبال راه اندازی استارلینک ایرانی است؟

پروژه فیبر نوری هم که یکی از مهم‌ترین مواردی است که زارع پور روی آن تأکید داشته همچنان روند توسعه خود را طی می‌کند و طبق گفته وزیر ارتباطات، هدف آن‌ها ایجاد ۲۰ میلیون پوشش فیبرنوری است که تاکنون دو میلیون پوشش ایجاد شده است. وی در ادامه گفت: «برای منابع مالی نیز، سهمی از سوی دولت و بسته تشویقی خوب برای اپراتورها پیش بینی‌شده است. همه دستگاه‌ها باید در این پروژه همراهی کنند. در لایه‌های بعدی نوسازی زیرساخت‌های ارتباطی شهرها و استان‌ها را در برنامه داریم و به شرکت مخابرات در این حوزه کمک خواهیم کرد. در لایه زیرساخت ۷۰ درصد به ظرفیت شبکه زیرساخت کشور اضافه می‌کنیم. در حوزه تامین اینترنت نیز، متنوع کردن مسیرهای تامین اینترنت را در دستور کار داریم تا اگر زمانی فیبرنوری قطع شد بتوانیم از مسیر جایگزین، اینترنت را تهیه کنیم.»

استفاده از ظرفیت بخش‌ خصوصی و شرکت‌های دانش بنیان

وزیر ارتباطات در رابطه با استفاده از ظرفیت بخش خصوصی و شرکت‌های دانش بنیان هم توضیحاتی ارائه داد: «برنامه ما این است که تمام پروژه‌هایی که در بخش فناوری اطلاعات کشور در حال انجام است با استفاده از ظرفیت بخش خصوصی و شرکت‌های دانش بنیان انجام شود و اکنون نیز ظرفیت‌های خوبی در این حوزه داریم. هفته آینده نخستین محموله از محصولات دانش‌بنیان ایرانی در حوزه تجهیزات فعال شبکه به کشورهای دیگر صادر می‌شود.»

وزیر ارتباطات تاکید کرد:

اقتصاد دیجیتال موضوع مهمی است که در دولت سیزدهم به شکل جدی به آن پرداخته شده است. دولت در دی ماه گذشته مصوب کرد اختیارات خود را به کارگروه ۱۰ نفره تفویض کند تا موانع موجود بر سر راه اقتصاد دیجیتال را بردارد. فیبرنوری نجف به کربلا در حال راه‌اندازی است و امیدوارم بتوانیم در اربعین امسال از آن رونمایی کنیم. برای تامین اینترنت در طول مسیر و افزایش آنتن‌دهی، از تقویت‌کننده‌های اینترنت استفاده خواهیم کرد. برای یکی از مرزهای پرتردد نیز از بالن سازمان فضایی که می‌تواند اینترنت را در اختیار مشترکان زیادی قرار بدهد استفاده کنیم.

زارع‌پور در خصوص برنامه فضایی کشور هم صحبت کرد و گفت: «در کنار توجه به ظرفیت‌های داخلی برای بومی‌سازی صنعت فضایی در کشور، تعاملات بین المللی را آغاز کردیم تا نیاز روز کشور را با استفاده از تجربه کشورهایی که از ما جلوتر هستند رفع کنیم. ماهواره خیام حاصل یک همکاری مشترک بود که با موفقیت در مدار قرار گرفت. چون این ماهواره طراحی خوبی داشت و با تلاش همکاران در مرکز ماهدشت، فرآیند دریافت اطلاعات از «خیام» کوتاه شد و با افتخار اعلام می‌کنم که تصاویر اولیه ماهواره خیام دریافت شده و تصاویر کالیبره شده آن هفته آینده منتشر می‌شود. ضمن اینکه طی یک ماه آینده بهره‌برداری از اطلاعات این ماهواره‌ آغاز خواهد شد.»

مطلب پیشنهادی
سری Redmi K60 از تراشه Snapdragon 8+ Gen 1 استفاده می‌کند

ادامه همکاری با روسیه جهت ارسال ماهواره‌های بیشتر

وزیر ارتباطات افزود:‌ «یکی از مصوبات جدی شورای عالی فضایی، تثبیت لایه لئو (مدارهای تا ۵۰۰ کیلومتر و بالاتر) بود به این شکل که بتوانیم ماهواره‌های کوچک و متوسط را در مدار قرار بدهیم. مایه خوشحالی است که بگویم کار با قوت جلو می‌رود و ماهواره «نور ۲» که حاصل همکاری بخش‌های مختلف داخلی است در مدار قرار گرفته و عملیاتی شده است. تا پایان امسال می‌توانیم ماهواره‌هایی با وزن ۱۰۰ کیلوگرم را در مدار ۵۰۰ کیلومتری زمین قرار بدهیم و تا پایان دولت سیزدهم به دانش ساخت و پرتاب ماهواره‌هایی مانند «خیام» در داخل کشور دست پیدا کنیم.»

زارع‌پور در پایان سخنان خود و با بیان این‌که قرار است با همکاری روسیه سه نسخه دیگر از ماهواره خیام ساخته شود، تاکید کرد: «برنامه‌های بسیاری برای ساخت پایگاه‌های فضایی در کشور داریم. همه بسیج شدند که عقب‌ماندگی که در گذشته داشتیم با سرعت جبران شود و بتوانیم موقعیت خود را در بین ۱۰ کشور دارنده چرخه کامل صنعت فضایی، تثبیت کنیم و یک روزی بتوانیم ماهواره را در مدار ۳۶ هزار کیلومتری قرار دهیم. اکنون ۵ یا ۶ ماهواره سنجشی، مخابراتی و بلوک انتقال مداری را در مرحله تست یا پرتاب داریم.»

لازم به ذکر است که زارع پور در همین هفته راجع به راه اندازی اینترنت کودک و نوجوان در آینده نزدیک خبر داد. حال باید دید بهبود وضعیت اینترنت دقیقاً چیست که وزیر ارتباطات از آن سخن می‌گوید؟ چرا که در مقطع فعلی شاهد اختلال و قطعی‌های مکرر به همراه کاهش سرعت در بستر اینترنت ثابت و همراه بودیم که خود موجب نارضایتی بسیاری از کاربران در فضای مجازی شده است. لطفاً دیدگاه خود را در رابطه با صحبت‌های وزیر ارتباطات با ما به اشتراک بگذارید.

مطلب پیشنهادی
مزایا و معایب استفاده از لپ تاپ با صفحه کلید با نور پس زمینه

The post وزیر ارتباطات: اینترنت پرسرعت حق مردم است appeared first on لیون تک.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.