نگاهی به کاربردها و اهداف ماهواره خیام 

زمان مطالعه: 2 دقیقه

سازمان فضایی ایران بعد از پرتاب موفقیت آمیز ماهواره خیام به فضا، اکنون جزئیات بیشتری از کاربردهای آن در حوزه کشاورزی، بلایای طبیعی، تغییرات شهری، اکتشافات معدنی و پایش منابع آبی را تشریح کرد. لازم به ذکر است که ماهواره خیام یک ماهواره سنجش از دور است با وزنی حدود ۶۰۰ کیلوگرم که در مدار خورشید آهنگ با ارتفاع تقریبی ۵۰۰ کیلومتر از سطح زمین قرار گرفت. در ادامه همراه لیون تک باشید.

این پرتاب موفقیت‌آمیز که توانست این ماهواره سنجشی را به شکل موفق در مدار تزریق کند، حدود ۲ ساعت پس از پرواز، اولین داده‌های تله‌متری خود را به ایستگاه فضایی ماهدشت ارسال کرد. تا کاربردی شدن کامل ماهواره خیام، حدود ۴ ماه زمان نیاز است تا پس از آن بتوان تصاویر را با رعایت پیش‌شرط‌هایی که وجود دارد در یک بازار رقابتی در حوزه خدمت‌رسانی به مردم استفاده کرد.

نگاهی به اهداف عملیاتی ماهواره خیام

ماهواره خیام یک ماهواره سنجش از دور است با وزنی حدود ۶۰۰ کیلوگرم که در مدار خورشید آهنگ با ارتفاع تقریبی ۵۰۰ کیلومتر از سطح زمین قرار گرفت. این ماهواره، دارای سنجنده‌های اپتیکی در طیف‌های مختلف با قدرت تفکیک تصویر یک متر دارد که با هدف ارتقا مدیریت بهینه منابع کشور در حوزه‌های مختلف طراحی و ساخته شده است.

کاربردهای ماهواره خیام چیست؟

داده‌های ماهواره «خیام» در حوزه‌هایی مانند کشاورزی، محیط زیست، بلایای طبیعی، تغییرات شهری، اکتشافات معدنی و منابع آبی کاربرد دارد. از کاربردهای آن در حوزه کشاورزی می‌توان به مطالعه رطوبت خاک و گیاه، مدیریت مصرف بهینه آب در مزارع کشاورزی، پایش محدوده و سطح زیر کشت در مناطق مختلف، تخمین میزان محصول پیش از برداشت، تشخیص و تعیین گونه‌های مورد کشت، بررسی سلامت محصول و تشخیص آفات و پایش تغییرات دوره‌ای رشد گیاه اشاره کرد.

مطلب پیشنهادی
اهمیت خدمات لپ تاپ توشیبا

پایش و بررسی تغییرات دوره‌ای سطح زمین، پایش و بررسی روند حرکت و جابجایی آلودگی‌ها در آب، خاک و هوا، بررسی تغییرات پوشش گیاهی و جنگل‌ها، شناسایی کانون‌های گردوغبار، ارزیابی و تخریب زمین و بیابان‌زایی و پایش میزان فرسایش خاک و وضعیت کویر و بیابان نیز از کاربردهای ماهواره خیام در حوزه محیط زیست است.

پایش مناطق خسارت‌دیده در بلایای طبیعی

یکی از کاربردهای مهم ماهواره‌های سنجشی، ویژگی‌هایی است که آنها دارا هستند و به کمک محیط زیست می‌آید. کاربردهای ماهواره خیام در این حوزه به مدل‌سازی ریسک و تهیه نقشه خطر، پایش مناطق خسارت‌دیده، شناسایی مناطق اسکان مجدد و ارزیابی خسارت مربوط است. علاوه بر آن پایش تغییرات شهری نیز از جمله ویژگی‌های ماهواره خیام است که به پایش و بررسی پراکندگی شهرها و مناطق جمعیتی، تغییرات کاربری اراضی، تهیه نقشه‌های توسعه شهری و روستایی و پایش ساخت و سازهای غیرمجاز می‌پردازد.

پایش و بررسی پراکندگی صنایع و معادن، پایش تغییرات مرز ساحلی، پایش مساحت سطح آب دریاچه‌ها و تالاب‌ها و ذخایر آب سدها از دیگر ویژگی‌های این ماهواره ایرانی است.

The post نگاهی به کاربردها و اهداف ماهواره خیام appeared first on لیون تک.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.