بازار داغ قاچاق لپ تاپ دست دوم اروپایی به کشور

زمان مطالعه: 2 دقیقه

چند روزی می‌شود که خبرهایی راجع به واردات لپ تاپ‌های دست دوم به کشور در فضای مجازی به گوش می‌رسد. رئیس اتحادیه فناوران رایانه تهران نیز ضمن تأیید این موضوع از رونق واردات غیررسمی لپ‌تاپ‌های استوک اروپایی به کشور خبر داد و خاطرنشان کرد که این محصولات از اروپا به‌طور قاچاق وارد کشور شده و عمده فروش آن‌ها از طریق فضای مجازی، کانال‌های تلگرامی و اینستاگرامی صورت می‌گیرد. در ادامه همراه لیون تک باشید.

محمدرضا فرجی تهرانی، رئیس اتحادیه فناوران رایانه تهران با بیان اینکه واردات لپ‌تاپ‌ دست دوم این بار از اروپا به ایران رونق گرفته است، گفت: «علت رونق قاچاق لپ‌تاپ دست دوم به ایران افزایش هزینه‌های حقوق گمرکی است و اینکه هزینه تمام‌شده واردات این مدل لپ‌تاپ‌ها حدود هشت تا ۱۵ درصد ارزان‌تر از کالاهایی است که تاجران به شکل رسمی وارد کشور می‌کنند. همچنین به‌دلیل کاهش قیمت‌های تمام‌شده، میل خرید مردم برای خرید لپ‌تاپ دست دوم بیشتر شده است.»

بازار داغ قاچاق لپ تاپ دست دوم اروپایی به کشور

وی با اشاره به اینکه برخی افراد سودجو لپ تاپ‌های استوک اروپایی را به عنوان جنس آکبند به مشتری می‌فروشند، تأکید کرد: واردات تمام لپ‌تاپ‌های استوک اروپایی قاچاق است. بررسی‌ها نشان می‌دهد برخی از این لپ‌تاپ‌های استوک به شکل آکبند و نو به مردم فروخته می‌شود در حالی که متقاضیان بعد از استفاده از این لپ‌تاپ‌ها متوجه می‌شوند که این کالا سوخته است. پیشنهاد ما به متقاضیان این است به جای خرید کالاهای استوک که عموما هشت تا ۱۵ درصد ارزان‌تر هستند، لپ‌تاپ گارانتی‌دار بخرند.»

مطلب پیشنهادی
بازتاب گسترده فیلم تعرض پلیس به زن جوان در فضای مجازی

رئیس اتحادیه فناوران رایانه تهران بیان کرد:

در کمیسیون شکایت اتحادیه فناوران رایانه، مراجعه مردم بابت خرید لپ‌تاپ‌های استوک زیاد بوده، زیرا بخشی از این کالا زمانی که به دست مصرف‌کننده رسیده معیوب یا سوخته است. امیدواریم سختگیری‌ها و برخورد سازمان تعزیرات و وزارت صمت برای واردات لپ‌تاپ‌های استوک و دست دوم بیشتر شود. در سال‌های گذشته قاچاقچی برای واردات اقلام ریسک کمتری می‌کردند، اما اکنون با وجود خط‌های اعتباری یک‌بار مصرف این کالاها از طریق صفحه‌های اینستاگرامی به متقاضیان فروخته و در منزل تحویل می‌‎‌شوند.

واردات غیر رسمی چنین لپ تاپ‌هایی با اینکه طرفداران زیادی در کشور دارد، اما با مشکلاتی همراه هستند که باعث می‌شود خریدار در آینده متضرر شود. فرجی در پایان گفت: «اتحادیه فناوران بارها نسبت به واردات غیر رسمی لپ‌تاپ استوک اروپایی به مسوولان هشدار داده، اما عدم توجه به این موضوع همچنان باعث فروش این کالا در فضای مجازی شده است.»

نظر شما درباره واردات غیر رسمی لپ تاپ‌های استوک به کشور چیست؟

The post بازار داغ قاچاق لپ تاپ دست دوم اروپایی به کشور appeared first on لیون تک.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.