ساخت و تولید دستگاه پایش کیفیت هوا به کمک انرژی خورشیدی در ایران

زمان مطالعه: 3 دقیقه

در گزارشی تازه مشخص شد یک شرکت دانش بنیان مستقر در پارک علم و فناوری دانشگاه تهران موفق به طراحی و تولید دستگاه ایستگاهی پایش کیفیت هوای محیطی ۱۰۰ درصد خورشیدی شده که قادر است آلاینده های هوای محیط، آلودگی صوتی، بو و پارامترهای جوی را پایش کند. در ادامه همراه لیون تک باشید.

سپهرحیدرعربی، مدیرعامل شرکت فن پایا در رابطه با ساخت و تولید این محصول گفت: «این دستگاه با انرژی خورشیدی کار می کند و بدون نیاز به برق شهر، اطلاعات پایش هوا را به دو صورت آنلاین (سامانه اینترنتی) و آفلاین (تلویزیون‌های شهری) در اختیار قرار می دهد.»

ساخت دستگاه پایش کیفیت هوا در پارک علم‌وفناوری دانشگاه تهران

وی با اشاره به اینکه این دستگاه اطلاعات آلودگی هوای شهری از جمله غلظت غبار (PM۲.۵ و PM۱۰) و گازهای آلاینده (O۳، CO، NO۲، SO۲ و VOC) و همچنین هواشناسی (دما، رطوبت، فشار هوا، صوت، سرعت و جهت باد) را که پیش از این توسط نمونه های خارجی صورت می گرفته، اندازه گیری و پایش می‌کند، افزود:

تمام فرآیند طراحی بدنه، برد الکتریکی، برنامه نویسی کامپیوتر، سایت آنلاین و مونتاژ در داخل و توسط محققان جوان کشور صورت می‌گیرد. ابتدا برد الکتریکی دستگاه متناسب با کاربرد دستگاه طراحی و برنامه‌نویسی شده و سپس متناسب با برد، اجزای داخلی و شرایط محیطی دستگاه، بدنه و اجزای مکانیکی دستگاه طراحی می شود. این طراحی ابتدا در کامپیوتر صورت گرفته و سپس با استفاده از نتایج آزمون‌های میدانی دستگاه، تکمیل یا اصلاح می‌شود. بعد از انجام آزمون‌های متعدد، الگوی نهایی دستگاه، مونتاژ و برنامه نویسی سایت دستگاه تکمیل می‌شود.

حیدرعربی با بیان اینکه تامین نیاز کشور در این حوزه صرفا از طریق خروج ارز و واردات محصولات خارجی صورت می گرفت، اظهار داشت: «شرکت این محصول را تا یک پنجم نمونه رقیب خود قیمت‌گذاری و علاوه بر تامین نیاز داخل، از خروج ارز از کشور نیز جلوگیری کرد.»

مطلب پیشنهادی
از ضد ضربه ترین گوشی جهان تا عجیب ترین گوشی 2022

قیمت نسخه داخلی بسیار ارزان‌تر از مدل خارجی

مدیرعامل شرکت فن پایا با تاکید بر اهمیت ارائه ارزش پیشنهادی در یک کسب وکار، به برشمردن امتیازهای محصول جدید شرکت پرداخت و افزود:

در اختیار داشتن دانش داخلی و امکان ایجاد هرگونه اصلاح و تغییر متناسب با شرایط کشور در دستگاه، ارائه خدمات پس از فروش در کمترین زمان و با بهترین شرایط، عرضه محصول با قیمتی تا یک پنجم نمونه های خارجی و جلوگیری از خروج ارز و همچنین در نظر داشتن مسائل امنیتی با توجه به اهمیت اطلاعات اقلیمی هر کشور و آنلاین بودن دستگاه از جمله مزایای محصول شرکت است که سبب تمایز با دیگر کسب وکارها می شود.

حیدرعربی با معرفی رقبای خارجی و داخلی شرکت گفت:

محصولات مشابه توسط کشورهایی از جمله چین، ژاپن، آلمان، ایتالیا و فرانسه تولید می شود. در داخل کشور نمونه مشابهی ندارد و منحصر به فرد محسوب می شود. محصول جدید ۱۰۰ درصد نیاز بازار را تامین می کند و صد درصد سهم بازار این محصول در اختیار شرکت است. دستگاه ایستگاهی پایش کیفیت هوای محیطی، از خروج سالیانه بیش از ۶۰۰ هزار دلار ارز از کشور جلوگیری می کند.

پروژه‌های دیگر شرکت فن پایا

وی همچنین با اشاره به اینکه وزارت بهداشت، سازمان محیط زیست، دانشگاه‌ها، کارخانجات، آزمایشگاه‌های خصوصی و شرکت‌های پایشگر از جمله مشتریان این محصول هستند، خاطرنشان کرد:

محصولات دیگری از جمله دستگاه غبارسنج محیطی پرتابل، دستگاه گازسنج محیطی پرتابل، دستگاه پایش غبار خروجی دودکش صنایع، دستگاه گازسنج پرتابل دودکش، دستگاه آنالیزر گاز پرتابل دوده خودرو، تیرگی سنج، دستگاه انالیزر گاز پرتابل اگزوز خودرو، دستگاه پایش لحظه ای ذرات معلق محیط و دستگاه نمونه برداری ذرات معلق هوای محیط در این شرکت طراحی و تولید شده است و تلاش می شود با تولید این محصولات، کشور از واردات تجهیزات اندازه گیری آلاینده های هوا بی نیاز و خودکفا شود.

The post ساخت و تولید دستگاه پایش کیفیت هوا به کمک انرژی خورشیدی در ایران appeared first on لیون تک.

مطلب پیشنهادی
بازی Avatar: Frontiers of Pandora تا سال 2023 تأخیر خورد

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.