احتمالا عرضه پردازنده‌های Zen 4 برای پلتفرم AM4

زمان مطالعه: 2 دقیقه

روز گذشته شایعه‌ای منتشر شد که نشان می‌دهد شرکت AMD قصد دارد پشتیبانی از پردازنده‌های مبتنی بر معماری Zen 4 را برای مادربردهای AM4 فراهم کند. لازم به ذکر است که تیم قرمز در صورت انجام چنین کاری باید نسخه سازگار و جداگانه این پردازنده‌ها را برای مادربردهای نسل قبل عرضه کند، زیر پلتفرم AM4 از رم DDR5 پشتیبانی نمی‌کند. در ادامه همراه لیون تک باشید.

این اطلاعات توسط کاربری به اسم Greymon55 در فضای مجازی منتشر شده و ادعا کرد تیم قرمز قصد دارد پردازنده‌های Ryzen مبتنی بر معماری Zen 4 را برای پلتفرم AM4 نیز عرضه کند. این افشاگر در ادامه افرود، هنوز مطمئن نیست که این برنامه‌ها به ثمر می‌نشیند یا خیر؟ اما با این وجود تصمیم جالبی خواهد بود.

احتمالا عرضه پردازنده‌های Zen 4 برای پلتفرم AM4

این کاربر با انتشار پیامی در توییتر گفت: «به گفته یکی از نمایندگان فروش پردازنده‌های AMD، این شرکت قصد دارد پشتیبانی از پردازنده‌های Zen 4 را برای پلتفرم AM4 (این مدل‌ها تنها از رم DDR4 پشتیبانی می‌کنند) فراهم کند. البته این فقط یک طرح بوده و راجع اجرایی شدن یا نشدن آن مطمئن نیستم.»

با درنظر گرفتن تمام این موارد، باید خاطرنشان کرد که AMD قبلاً اعلام کرده بود پردازنده‌های مبتنی بر معماری Zen 4 از سری EPYC یا Ryzen فقط از رم‌های DDR5 پشتیبانی خواهند کرد. در نتیجه، از آنجایی که هیچ گونه DDR4 IMC روی هسته پردازنده Zen 4 وجود ندارد، تیم قرمز باید مدل جداگانه‌‌ای از این پردازنده‌ها را برای مادربردهای AM4 بسازد، زیرا این پلتفرم تماماً از رم‌های DDR4 پشتیبانی می‌کند.

مطلب پیشنهادی
چگونه بهترین لپ تاپ را دریافت کنیم؟

همچنین، رابرت هالوک چندی پیش و در مصاحبه‌ جداگانه‌ای تأیید کرد پلتفرم AM4 و AM5 مشترکاً در بازار حضور خواهند داشت و به همین دلیل انتظار می‌رود پردازنده‌های جدید مبتنی بر Zen4 در آینده نزدیک برای مادربردهای AM4 عرضه شود. ذکر این نکته لازم است، پردازنده‌های Raptor Lake شرکت اینتل از مادربردهای سری 600 بصورت کامل پشتیبانی می‌کند و با هر دو ماژول DDR4 و DDR5 نیز سازگار هستند. در نتیجه، این موضوع کار را برای AMD سخت می‌کند و باید تیم قرمز برای عقب نماندن از این قافله چه برنامه‌ای خواهد داشت؟

البته، باید به این نکته هم توجه داشته باشید که پردازنده‌های مبتنی بر معماری Zen 4 سازگار با پلتفرم AM4 قطعاً بازار محصولات رده بالا را هدف قرار نخواهد داد و در نتیجه می‌توان انتظار داشت این پردازنده‌ها حداکثر از 8 هسته و 16 رشته پشتیبانی کنند. در پایان تأکید می‌کنیم که این اطلاعات فعلاً در حد یک شایعه بوده و باید دید واکنش تیم قرمز به این موضوع چیست.

The post احتمالا عرضه پردازنده‌های Zen 4 برای پلتفرم AM4 appeared first on لیون تک.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.