وضعیت واردات گوشی‌های بالای 600 دلار در هاله‌ای از ابهام

زمان مطالعه: 4 دقیقه

چندی پیش شایعاتی درباره ممنوعیت واردات آیفون به گوش رسید که البته پس از مدتی کوتاهی رد شد، با این حال صحبت‌های اخیر سخنگوی انجمن واردکنندگان موبایل، تبلت و لوازم جانبی نشان می‌دهد وضعیت واردات تلفن همراه به کشور با مشکلاتی مواجه شده که صرفاً به برند اپل محدود نمی‌شود. در ادامه همراه لیون تک باشید.

محمدرضا عالیان، در تازه‌ترین سخنان خود اظهار داشت که در حال حاضر و به دلیل مشکلات مربوط به تامین ارز، واردات آیفون قانونی بوده اما شدنی نیست. همچنین، وی از منتفی شدن تهاتر ارز خشکبار با موبایل خبر داد. این مقام مسئول با بیان اینکه واردات مسافری آیفون همچنان دردسرساز است، افزود: «موبایل‌های بالای ۶۰۰ دلار هم که قانونی وارد شدند در گمرک مانده‌اند، چرا که ارز مورد نیاز آن‌ها تامین نشده است. البته در حال حاضر تخصیص ارز برای ثبت سفارش موبایل‌های زیر ۶۰۰ دلار هم انجام نمی‌شود.»

وضعیت واردات گوشی‌های بالای 600 دلار در هاله‌ای از ابهام

به گفته عالیان، بانک مرکزی قرار بود در تالار دوم از ارز حاصل از صادرات خشکبار برای واردات موبایل‌های بالای ۶۰۰ دلار را تامین کند، اما با توجه به اینکه صادرکنندگان خشکبار نتوانستند این ارز را تامین کنند و قیمت اعلامی آن‌ها حتی از قیمت ارز در بازار آزاد بیشتر بود، این امر محقق نشد. در نتیجه، بانک مرکزی هم تالار دوم را بست و تخصیص ارز حاصل از صادرات خشکبار به واردات موبایل منتفی شد. بنابراین تا تصمیم گیری‌های بعدی، وضعیت واردات موبایل بلاتکلیف است.

سخنگوی انجمن واردکنندگان موبایل، تبلت و لوازم جانبی با بیان اینکه تعلیق در وضعیت واردات باعث رشد واردات مسافری شده، تصریح کرد:

از اول سال تا ۲۲ خرداد حدود ۱۰۰ هزار دستگاه موبایل از طریق رویه مسافری وارد کشور شده که ۹۰ هزار دستگاه از آن‌ها آیفون بوده که عمدتا به صورت قاچاق و سوء استفاده از رویه مسافری به کشور وارد شده است. همچنین فقط از اول خرداد تا ۲۲ خرداد ۴۰ هزار دستگاه به صورت قاچاق وارد کشور شده است. این در حالی است که سال گذشته که واردات قانونی باز بوده، آمار واردات مسافری خیلی کمتر بوده و معمولا مسافران برای استفاده شخصی موبایل وارد می‌کردند.

واردات غیرقانونی، ممنوع، اما شدنی است

عالیان با اشاره به اینکه هزینه واردات تجاری برای موبایل‌های بالای ۶۰۰ دلار، ۲۴.۵ درصد، اما هزینه واردات رویه مسافری ۲۱ درصد است، افزود:

این اختلاف باعث شده قاچاق با سوء استفاده از رویه مسافری به صرفه باشد و رونق پیدا کند، تا جایی که این پدیده نسبت به یک ماه آخر سال گذشته چهار برابر رشد کرده است. این وضعیت منجر به فشار تورمی ارز در بازار آزاد می‌شود. مصرف کننده هم کالای بدون پشتوانه مصرف می‌کند و در نهایت کل زنجیره تامین و عرضه موبایل و مصرف کننده آسیب می‌بیند.

وی با بیان اینکه واردات قانونی آیفون و سایر موبایل‌های بالای ۶۰۰ دلار ممنوع نیست، اما شدنی هم نیست، تصریح کرد: «در مقابل واردات غیرقانونی، ممنوع، اما شدنی است.»

مطلب پیشنهادی
اینترنت ماهواره ای استارلینک هک شد

همانطور که ابتدا هم اشاره شد، اواخر اردیبهشت ماه اخباری مبنی بر ممنوعیت واردات آیفون منتشر شد، اما چند روز بعد این وضعیت به اختلال سیستمی نسبت داده شد و اعلام شد که ممنوعیتی در واردات هیچ کدام از برندهای موبایل وجود ندارد. اما در همان روزهایی که اخبار حاکی از انتقال گوشی آیفون به گروه ۲۷ و ممنوعیت واردات آن بود، رئیس اتحادیه دستگاه‌های مخابراتی، ارتباطی و لوازم جانبی با ادعای افزایش چند میلیونی قیمت این مدل گوشیها در یک روز گفته بود که در این شرایط برخی آژانس‌های مسافرتی اطلاعات مسافران را بدون اطلاع آنها می‌فروشند و موبایل به اسم آن‌ها (به صورت قاچاق) وارد کشور می‌شود. این موبایل‌ها رجیستر می‌شوند، اما خدمات پس از فروش ندارند که باعث می‌شود مردم در سطح عرضه به مشکل بربخورند.

کاهش قیمت آیفون در چه صورتی امکان‌پذیر است؟

خبر ممنوعیت آیفون در ماه گذشته باعث شد تا قیمت این برند جذاب طی یک هفته تا 10 الی 15 میلیون تومان گران شود. در چنین شرایطی، بسخنگوی انجمن موبایل خواسته واردکنندگان تصریح کرد که موبایل‌های موجود در گمرک که ثبت سفارش و تخصیص ارز دارند تعیین تکلیف و تامین ارز شوند تا این کالاها وارد بازار شود. اگر این امر محقق شود، واردات مسافری کاهش و قیمت‌ها تعدیل می‌شوند و قیمت‌های موبایل‌های بالای ۶۰۰ دلار واقعی خواهد شد.

در واقع، عالیان اشاره غیر مستقیمی به افزایش قابل توجه برخی گوشی‌های تلفن همراه نظیر آیفون داشت که در صورت تعیین و تکلیف سفارشات می‌توان انتظار داشت قیمت این محصولات تا حد مناسبی کاهش یابد. عالیان با بیان اینکه در حال حاضر موبایل‌های زیر ۶۰۰ دلار در ضرر هستند و کالا از قیمت منطقه ارزان‌تر است. یعنی اگر کالا را از ایران بخرند و ببرند در دبی بفروشند سود بیشتری می‌برند. اما موبایل‌های بالای ۶۰۰ دلار سود خوبی دارد.

مطلب پیشنهادی
زمان عرضه پردازنده‌های Ryzen 7000 مشخص شد

نگاهی به آمار واردات تلفن همراه در سه ماهه گذشته

یکی دیگر از موضوعاتی که عالیان به آن اشاره کرد این بود: «خواسته دیگر واردکنندگان این است که وزیر اقتصاد، احراز کالا در مبادی ورودی را به حالت قبل برگرداند، یعنی هر کسی مسافر است و با خود موبایل به کشور وارد می‌کند، در گمرکات فرودگاه احراز کند و فرصت یک ماهه به آن‌ها داده نشود. چون همین اتفاق باعث شد امکان دور زدن قانون و سوء استفاده از رویه مسافری فراهم شود.»

سخنگوی انجمن واردکنندگان موبایل، تبلت و لوازم جانبی همچنین با اشاره به واردات سه میلیون و ۲۸۴ هزاردستگاه در سال جاری که بیش از ۴۰ درصد آن‌ها هنوز روشن (فروخته) نشده، گفت:

پس تقریبا یک میلیون و ۶۰۰ هزار دستگاه ذخیره موبایل در کشور وجود دارد که قابل قبول است. البته این شرایط عمدتا مربوط به موبایل‌های زیر ۶۰۰ دلار است. به دلیل همین شرایط و رقابت بالا در گوشی‌های زیر ۶۰۰ دلار، نوسانات نرخ ارز هم تاثیری بر قیمت این موبایل‌ها نداشته است.

The post وضعیت واردات گوشی‌های بالای 600 دلار در هاله‌ای از ابهام appeared first on لیون تک.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.