تئوری خنده داری به نام واردات خودرو | طرحی که مردم را مسخره کرده است

زمان مطالعه: 2 دقیقه

در روزها و هفته های اخیر بار دیگر صحبت از نهایی شدن طرح واردات خودرو مطرح شده است. طرحی که روی کاغذ شاید ایده آل باشد اما با نگاهی به جزئیات آن، متوجه عمق فاجعه خواهیم شد.

در لایحه پیشنهادی دولت به مجلس، واردات 50 هزار خودروی خارجی (+10 هزار خودرو و ماشین آلات سنگین) در سال 1401 دیده شده که شاید در بدو امر اتفاقی مبارک محسوب شود اما نکته تاریک ماجرا جائسیت که بدانیم، دولت برای اجرایی کردن این طرح مبلغ 60 هزار میلیارد تومان عایدی در ردیف درآمدهایش درنظر گرفته است!!

این مبلغ هنگفت چند معنا دارد.

  1. واردات خودرو علی رغم ادعای روی کاغذ که برای عموم مردم آزاد است، اما صرفاً به طبقه مرفه اختصاص پیدا کرده است
  2. با تقسیم عدد 60 هزار میلیارد تومان به 60 هزار خودروی خارجی که قرار است وارد شود، به عدد شگفت انگیز 1 میلیارد تومان خواهیم رسید. این عدد به طور متوسط هزینه های گمرک برای واردات هر یک از خودروهای خارجی را نشان می دهد که به مبلغ اولیه قیمت خودرو برای واردکننده اضافه می شود.

در واقع اگر یک وارد کننده قصد داشته باشد خودرویی مثل کیا Forte مدل 2014 را با قیمت 8 هزار دلار وارد ایران کند، مبلغ خرید خودروی مذکور با ارز آزاد حدود 240 میلیون تومان خواهد بود اما هزینه گمرک برای تخریض خودرو حدود 1 میلیارد برایش آب است و عملاً واردات این خودرو برای او، یک میلیارد و دویست و چهل میلیون تومان آب خواهد خورد.

عددی که همین حالا نیز در بازار آزاد رواج دارد و بسیاری از خودروهای خارجی بین 800 میلیون تا یک میلیارد و پانصد میلیون در حال خرید و فروش هستند (به استثنای خودروهای فوق لاکچری که قیمت های نجومی دارند)

مطلب پیشنهادی
آموزش نحوه نصب لینوکس روی گوشی اندرویدی

در واقع این طرح مضحک نشان می دهد، طرحی برای هموار کردن مسیر قبلی برخی آقازاده ها بود که با قاچاق، خودروهای لوکس خارجی را وارد می کردند و امروز به واسطه این طرح، آزادانه و بدون مشکل خودروهای مدنظر خود را وارد می کنند و با همان قیمت های نجومی در بازار ایران به فروش می رسانند.

آیا مجلس، شورای نگهبان، مجمع تشخیص و سایر نهادهای نظارتی چنین اتفاق ساده ای را در پذیرش طرحی که قرار بود خودروسازان داخلی را مجبور به ساخت خودروهای با کیفیت تر کنند، دیده اند؟ آیا فردی که تا پیش از این با 200 میلیون تومان یک پراید می خرید، قادر است پس از اجرایی شدن طرح واردات خودرو به سراغ خرید خودرویی یک میلیاردی برود ؟ پاسخ سوال ساده است … او همچنان مبادرت به خرید خودروهای بی کیفیت داخلی خواهد کرد و این طرح تنها دست طبقه مرفه و ثروتمند جامعه را برای فخر فروشی در خیابان ها با مدل های جدید و کسب سودهای افسانه ای بابت واردات خودرو را باز می کند.

به وافع دولت، مردم را چه فرض کرده که 60 هزار میلیارد تومان درآمد از محل واردات خودروهای خارجی در بودجه 1401 دیده است؟

The post تئوری خنده داری به نام واردات خودرو | طرحی که مردم را مسخره کرده است appeared first on لیون تک.

خرید پکیج دیواری لورچ ۲۴۰۰۰ هرما
تعریف رایانه

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.