فهرست 10 شغل پر درآمد مرتبط با فناوری در سال 2022

زمان مطالعه: 5 دقیقه

در حال حاضر، با ماشینی شدن زندگی بسیاری از شغل‌های سنتی جای خود را به تجارت‌های جدید داده‌اند و اگر شما هم به دنبال این هستید تا در زمینه جدیدی شروع به فعالیت کنید، بهتر است در ادامه با مقاله 10 تا از بهترین شغل‌های برتر سال 2022 مرتبط با فناوری با لیون تک همراه باشید.

در دنیای امروز که اینترنت و یادگیری ماشینی در کنار هوش مصنوعی نقش مهمی را ایفا می‌کند. هم‌اکنون شرکت‌ها و سازمان‌های بسیاری به دنبال افرادی هستند تا بتوانند به کمک این دانش‌ها راه‌کارهای بهتری را برای کسب و کار خود ارائه کنند. در اینجا قصد داریم به لیست پر درآمدترین شغل‌های سال 2022 را معرفی کنیم.

مروری کوتاه بر 10 شغل پر درآمد مرتبط با فناوری در سال 2022

 1. مدیر محصول

مطمئناً اگر به لیست شغل‌های نوین نگاهی داشته باشید، حتماً نام مدیر محصول یا همان Product Manager به گوش‌تان خورده است. بطور کلی، یک مدیر محصول باید ویژگی‌هایی همچون درک قوی از مفهوم مدیریت چرخه عمر محصول (PLM)، دانش ابزار مدیریت محصول مانند JIRA، Anasa و غیره، مهارت تحلیلی قوی و مدیریت زمان داشته باشد.

10 شغل پر درآمد سال 2022 مرتبط با فناوری
مدیر محصول قادر است چشم‌انداز کلی برای ارائه محصول توسط یک سازمان یا شرکت را ارائه کند.

بطور کلی، این گروه از افراد با ارائه یک برنامه عملیاتی قوی می‌توانند دستیابی به اهداف استراتژی و تاکتیکی، ایجاد سبد محصول، مدیریت و اجرای فعالیت‌های بازاریابی و بطور کلی تعیین چشم‌انداز کلی برای محصول به سازمان یا شرکت مربوطه کمک کنند. میانگین حقوق سالانه یک مدیر محصول بیش از 100 هزار دلار است.

 1. مهندس هوش مصنوعی (AI)

یک مهندس هوش مصنوعی وظیفه نگهداری از زیرساخت‌‌های اساسی هوش مصنوعی را نیز به عهده دارد. او می‌‌تواند برای مشکلاتی که حین توسعه نرم‌‌افزار به روش سنتی و اجرای یادگیری ماشین به وجود می‌‌آید، مسیر درست را تشخیص دهد و راه حل‌‌های موثری ارائه کند. همچنین، این شخص باید دانش عمیقی در زمینه ریاضیات و آمار داشته باشد.

بطور کلی ویژگی‌های اصلی یک مهندس هوش مصنوعی شامل برخورداری از مهارت بالا در زمینه برنامه نویسی و آشنایی با نرم افزارهای شناخته شده نظیر پایتون داشته باشد. همچنین، باید از نحوه عملکرد TensorFlow و سایر فناوری‌های مشابه آگاه باشد. بطور کلی، متوسط حقوق سالانه یک مهندس هوش مصنوعی بیش از 110 هزار دلار است.

 1. فول استک دولوپر (توسعه‌دهنده حرفه‌ای)
مطلب پیشنهادی
با لپ تاپ خود در فرودگاه وقتی طبیعت تماس می گیرد چه کاری انجام دهید؟

امروزه بیش از 23 میلیون توسعه دهنده در سراسر جهان وجود دارد و طبق آمار گفته می‌شود این رقم تا سال 2023 به 27.7 میلیون نفر می‌رسد. این شغل قطعاً یکی از مشاغل پردرآمد در حوزه فناوری است و بطور کلی بخواهیم این شغل را توصیف کنیم باید گفت دولوپری فو‌ل‌استک باید به فرانت‌اند و بک‌اند تسلط داشته باشد.

برخی از دانش و مهارت‌های تبدیل شدن به یک توسعه دهنده حرفه‌ای عبارت است از:

 • آشنایی با فناوری‌هایی نظیر MongoDB، Express.js، AngularJS و Node.js
 • نحوه طراحی و توسعه API
 • کدنویسی و اسکریپت نویسی
 • اصول توسعه وب
 • آشنایی با مبانی فناوری پایگاه داده

بطور کلی، میانگین حقوق سالانه یک توسعه دهنده فول استک چیزی معادل 106 هزار دلار برآورد می‌شود.

 1. معمار ابر

گزینه بعدی در میان شغل‌های پر درآمد سال 2021 به معمار ابر (Cloud Architect) اختصاص دارد. بطور کلی، یک معمار ابر باید از برخی دانش و مهارت‌های مهمی همچون درک کامل از معماری برنامه‌های ابری، آشنایی با خدمات وب آمازون (AWS)، پلتفرم ابری Azure مایکروسافت یا گوگل، مهارت ارتباطی خوب برخوردار باشد.

10 شغل پر درآمد سال 2022 مرتبط با فناوری
با پررنگ‌تر شدن نقش رایانش ابری، نیاز شرکت‌ها به این بخش هم بیشتر شده است.

میانگین حقوق سالانه یک معمار ابری برابر با 107 هزار دلار است. با این حال، در زمینه رایانش ابری نیز نقش‌ها و مسئولیت‌های شغلی مختلفی وجود دارد که در قبال آن حقوق خوبی هم عاید مهندسان آن بخش می‌شود.

 1. مهندس توسعه عملیات (DevOps)

یکی دیگر از شغل‌های درآمدزا حوزه مرتبط با فناوری به مهندسی DevOps یا همان توسعه عملیات اختصاص دارد. این رشته مجموعه‌ای از روش‌ها و فرایندها و ابزارهایی را شامل می‌شود که با تمرکز بر ارتباطات و همکاری و یکپارچگی بین تیم‌های توسعه نرم‌افزار و عملیات فناوری اطلاعات، ارزش‌های تولیدشده را به‌طور سریع و مداوم به مشتریان نهایی می‌رساند.

مطلب پیشنهادی
چگونه بهترین لپ تاپ را دریافت کنیم؟

برخی مهارت‌های موردنیاز یک مهندس توسعه عملیات شامل آشنایی با کدنویسی و اسکریپت نویسی، آشنایی با ابزارهای این حوزه نظیر Git و Jenkins است. میانگین حقوق سالانیه یک DevOps از 95 هزار تا 140 هزار دلار است.

 1. مهندس بلاک چین

یک مهندس بلاک چین در توسعه و پیاده سازی معماری و راه‌حل‌های با استفاده از فناوری بلاک چین تخصص دارد. انتظار می‌رود هزینه جهانی برای این حوزه تا سال 2023 به 15.9 میلیارد دلار برسد. این گروه از مهندسان باید درک کاملی از رمزارزها و فناوری‌های روز نظیر R3، اتریوم، بیت کوین و همچنین پروتکل‌های امنیتی و سیستم‌های رمزنگاری داشته باشند.

میانگین حقوق سالانه یک مهندس بلاک چین بیش از 150 هزار دلار برآورد شده است.

 1. مهندسی نرم افزار

چهارمین شغل پردرآمد این بخش به مهندسی نرم افزار اختصاص دارد؛ یک معمار یا مهندس نرم افزار با انتخاب و طراحی استانداردهای فنی مانند کدنویسی، ابزارها و پلتفرم‌ها می‌تواند فرآیند توسعه را بهبود دهد. این دسته از افراد نیازهای مشتری را شناسایی و کارهای عملی را برای توسعه نمونه‌های اولیه انجام می‌دهند.

برخی مهارت‌های موردنیاز یک معمار نرم افزار عبارتند از:

 • مدل‌سازی داده‌ها
 • درک معماری نرم افزار
 • مهارت‌های برنامه نویسی خوب
 • مهارت تحلیلی قوی

میانگین حقوق سالانه یک معمار نرم افزار بیش از 114 هزار دلار است. در کشوری مانند هند تقاضا برای این بخش بسیار زیاد است.

 1. مهندسی کلان داده‌ها

کاربران اینترنت روزانه حدود 2.5 کوئینتیلیون بایت داده تولید می‌کنند؛ با توجه به این مورد، بیش از 97 درصد از سازمان‌ها برای بهره برداری و بدست آوردن بینش درستی از چنین حجم عظیمی از داده‌ها، در بخش Big Data و هوش مصنوعی سرمایه‌گذاری می‌کنند.

10 شغل پر درآمد سال 2022 مرتبط با فناوری
یکی از ویژگی‌های اصلی یک مهندس کلان داده، داشتن مهارت بسیار بالا در زمینه برنامه نویسی است.

بنابراین، واضح است که در لیست مشاغل پردرآمد نام مهندسی کلان داده به چشم بخورد. یک مهندس کلان داده کل چرخه عمر توسعه، استقرار برنامه‌های Big Data را در مقیاس بزرگ برنامه‌ریزی، طراحی و مدیریت می‌کند. برخی از مهارت‌های موردنیاز چنین مهندسانی عبارتند از:

 • آشنایی با برنامه‌های Spark، Hadoop و NoSQL
 • برخورداری از مهارت‌های برنامه نویسی
 • مهارت ارتباطی عالی
مطلب پیشنهادی
بهترین لپ تاپ های موجود در بازار

بطور کلی، میانگین دستمزد سالانه یک مهندس کلان داده 140 هزار دلار است.

 1. مهندس اینترنت اشیا

یکی از پرتقاضاترین و پر درآمدترین مشاغل مرتبط با فناوری روز مربوط به مهندسی اینترنت اشیا است. بطور کلی، این دسته از مهندسان نقش راهبری و نظارت بر استراتژی‌های مربوط به توسعه اینترنت اشیا را بر عهده دارند. علاوه بر درک راه حل‌های مرتبط با اینترنت اشیا، چنین فردی باید از مهارت‌های برنامه نویسی قوی، درک یادگیری ماشینی و دانش طراحی و معماری سخت افزار برخوردار باشد.

متوسط درآمد درنظر گرفته شده برای این شغل بیش از 130 تا 160 هزار دلار است.

 1. دانشمند داده

بدون تردید، یک دانشمند داده به عنوان یکی از پردرآمدترین مشاغل در بین صنایع و بخش‌های مختلف شناخته می‌شود. چنین فردی باید داده‌های پیچیده را برای یک سازمان یا ارگان تجزیه و تحلیل و تفسیر کند تا آن‌ها با کمک این کار بتوانند تصمیم‌های بهتری برای پیشبرد اهداف خود بگیرند. بطور کلی، یک دانشمند داده باید از شرایط زیر برخوردار باشد:

 • درک الگوتریم‌های یادگیری ماشینی
 • ایجاد مدل‌های داده
 • آشنایی و تسلط به زبان‌های برنامه نویسی پایتون، SAS و سایر ابزارهای تحلیلی
 • شناسایی مسائل تجاری و ارائه راه‌حل‌های مناسب

حقوق سالانه یک دانشمند داده می‌تواند بیش از 150 هزار دلار (و حتی 200 هزار دلار) برسد و به همین دلیل می‌تواند آن‌ها را به یکی از پردرآمدترین مشاغل مرتبط با دنیای فناوری تبدیل کند.

The post فهرست 10 شغل پر درآمد مرتبط با فناوری در سال 2022 appeared first on لیون تک.

مشخصات فنی پکیج شوفاژ دیواری بوتان Bita22
پکیج شوفاژ دیواری بوتان Parma24RSi

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.