این هفته خبری از طرح پیش فروش ایران خودرو و سایپا نخواهد بود

زمان مطالعه: 3 دقیقه

اوایل هفته جاری سرانجام وزارت صمت طی دستوری اعلام کرد فروش کارخانه‌ای محصولات سایپا و ایران خودرو فعلاً متوقف شد. به عبارت دیگر، تا زمان مشخص شدن سازوکار سامانه یکپارچه، فروش خودروهای داخلی به هر شکلی ممنوع اعلام شد که در نتیجه طرح ویژه پیش‌فروش ایران‌خودرو به دلیل مصوبه چند روز پیش، اجرا نخواهد شد. در ادامه همراه لیون تک باشید.

سیدرضا فاطمی امین، وزیر صنعت، معدن و تجارت‌ ضمن معرفی سامانه‌ یکپارچه فروش خودرو گفت: «به منظور شفاف‌سازی روند عرضه خودرو، فروش همه خودروها به «سامانه یکپارچه فروش» منتقل می‌شود. بر این اساس همه خودروسازها از ۱۸ اردیبهشت بایستی هرگونه عرضه خودرو را صرفا از طریق سامانه متمرکز قرعه‌کشی انجام دهند تا ضمن ایجاد شفافیت، امکان عرضه عادلانه‌تر برای همه خودروهای تولیدی فراهم شود.»

این هفته خبری از طرح پیش فروش نخواهد بود

وزیر صمت خاطرنشان کرد که فروش خودرو در قالب این سامانه، به معنای بلاتکلیفی حذف روند قرعه‌کشی نیست و حذف قرعه‌کشی خودرو با قوت در دستور کار وزارتخانه مذکور خواهد بود. در همین رابطه، ابتدای هفته جاری سرپرست دفتر صنایع خودرو وزارت صمت در راستای اجرای دستور وزیر صمت مبنی بر “فروش خودرو صرفا در سامانه یکپارچه فروش” در نامه‌ای به خودروسازان کشور، اعلام کرد که از این به بعد فروش خودرو صرفا از طریق سامانه متمرکز انجام می‌شود و هرگونه عرضه از طرق دیگر بایستی فوراً متوقف شود.

با توجه به توضیحات فوق، طرح‌های فروش خودروسازان از جمله سایپا و ایران خودرو که از اواخر آذر ماه بصورت هفتگی و پی‌درپی (غیر از دو هفته ابتدایی فروردین ماه جاری/ تعطیلات نوروز) هر هفته اجرا شده است، تا اطلاع ثانوی متوقف خواهد شد. این درحالیست که با توجه به دستور وزیر صنعت، معدن و تجارت، تمامی خودروسازها موظف شده‌اند از تاریخ ١٨ اسفند ١٤٠١ هرگونه عرضه خودرو را با هماهنگی سازمان حمایت و صرفا از طریق سامانه متمرکز قرعه‌کشی انجام دهند، اما تاکنون هیچ اطلاعاتی از جزئیات و حتی آدرس این سامانه در اختیار نیست و وزارت صمت نیز تاکنون تنها به اعلام عنوان این سامانه بسنده کرده است و همچنان اعلام می‌کند، به زودی اطلاعات دقیق‌تر اطلاع‌رسانی خواهد شد.

مطلب پیشنهادی
5 نکته مهم در خرید لپ تاپ جدید

شایان ذکر است که بنابر به دستور وزارت صنعت، معدن و تجارت، پیش فروش یک محصول گروه بهمن‌موتور که قرار بود از روز شنبه هفته جاری اجرا شود، ابطال و تا اطلاع ثانوی متوقف شده است. بر این اساس همانطور که اعلام شد، ایران‌خودرو و سایپا نیز این هفته طرح‌ فروش نخواهند داشت و این دو شرکت نیز این موضوع را تایید کرده‌اند.

قرعه‌کشی خودرو از اول یک اشتباه بود

یک کارشناس بازار خودرو با اشاره به اینکه دولت به این نتیجه رسیده که در ثبت‌نام‌های قبلی انحرافی صورت گرفته، افزود: «به رغم‌اینکه خودرو باید به افرادی واگذار می‌شد که یا زودتر توانسته‌ بودند، ثبت‌نام کنند یا اسمشان از قرعه‌کشی بیرون آمده ولی احتمالا مواردی مشاهده شده که خودرو خارج از این پروسه قرعه‌کشی و ثبت‌نام به بازار تزریق شده‌ است. نشانه آن را هم می‌توانید ببینید که این همه خودروی صفرکیلومتر در بازار چه می‌کند.»

در ادامه نیز گفته شد قرعه‌کشی هفتگی خودرو از اول اشتباه بود و نمونه مشابه آن در دنیا هم وجود ندارد. ولی این روش گریزناپذیر بود به دلیل اینکه یا باید ثبت‌نام انجام می‌شد و هر کسی زودتر به مرحله پرداخت می‌رسید‌، در واقع موفق به ثبت‌نام می‌شد یا از همین روش قرعه‌کشی باید استفاده می‌کردند.

این کارشناس درباره راه‌اندازی سامانه جامع خودرو از سوی وزارت صمت گفت:

راه‌اندازی این سامانه یک روش مشترک برای عرضه خودرو به بازار است. اکنون بخش خصوصی برای عرضه خودرو یک سامانه مشخص برای خود دارد. شرکت‌های خصوصی هم یک سامانه مجزا برای خود دارند. حال دولت می‌خواهد تمام این ثبت‌نام‌ها وعرضه خودرو به بازار را از طریق یک سامانه مشترک انجام دهد.

وی همچنین دلیل چنین اقدامی از سوی وزارت صمت را عرضه منصفانه‌تر خودرو به مشتریان قلمداد کرد: «وزارت صمت در واقع می‌خواهد از طریق این سامانه روش عرضه را منصانه‌تر کند. این سامانه خیلی دخالتی در بحث قیمت خودرو ندارد. قیمت خودرو در بازار سیگنال خود را از جاهای مختلف می‌گیرد که یکی شاخصه‌های اقتصادی است که برای مثال وقتی نرخ تورم بالا می‌رود، قیمت خودرو هم در بازار بالا می‌رود. یکی دیگر شکافی است که میان میزان تولید و تقاضا در بازار وجود دارد و یکی هم بحث دلالی است. یعنی دلال‌ها در شرایطی که شکاف بین عرضه و تقاضا وجود دارد، کاری می‌کنند که بین قیمت خودرو از کارخانه تا بازار هم اختلاف وجود داشته باشد.»

مطلب پیشنهادی
بازی Avatar: Frontiers of Pandora تا سال 2023 تأخیر خورد

The post این هفته خبری از طرح پیش فروش ایران خودرو و سایپا نخواهد بود appeared first on لیون تک.

سوخت دیگ های چدنی
پکیج شوفاژ دیواری بوتان Parma24RSi

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.