واردات خودرو به مناطق آزاد به بهانه جام جهانی

زمان مطالعه: 3 دقیقه

چندی پیش موضوع واردات خودرو به کشور مطرح شد. همچنین، رایزنی‌هایی جهت واگذاری خودروهای دپو شده در گمرک برای مناطق آزاد با موانعی مواجه شد که در آن زمان نتیجه‌ای به دنبال نداشت. اما، اکنون و به بهانه برگزاری جام جهانی و میزبانی احتمالی تماشاگران، برخی از رئیس‌ جمهوری خواسته‌اند تا مجوز واردات ۲۰۰۰ دستگاه خودرو به کیش و قشم را صادر کند. در ادامه همراه لیون تک باشید.

سعید محمد، دبیر شورایعالی مناطق آزاد تجاری و صنعتی راجع به این موضوع واکنش نشان داد و گفت: با وجود پیگیری‌هایی که مناطق آزاد به منظور واگذاری ۲۳۰۰ خودرویی که از سال ۱۳۹۷ به صورت غیرقانونی وارد کشور شده و در اختیار سازمان اموال تملیکی قرار دارد، انجام شده است، به دلیل موانع قضایی روند آن کمی طولانی شد. از این رو از رئیس جمهوری درخواست کرده‌اند که برای ایام جام‌ جهانی، حدود ۲۰۰۰ خودرو صرفا برای کیش و قشم وارد کنند.»

واردات خودرو به مناطق آزاد به بهانه جام جهانی

در همین راستا و به فاصله‌ای کوتاه و به دنبال دستور رئیس جمهور مبنی بر پیگیری وضعیت خودروهای دپو شده در گمرک، پیش‌نویس مربوطه از سوی گمرک ایران به وزارت اقتصاد ارائه شد تا در هیات وزیران مورد بررسی قرار گیرد. بر این اساس پیشنهاد شد مهلت شش ماهه‌ای در اختیار صاحبان خودروهای رسوبی قرار ‌گیرد تا طبق ضوابط تعیین شده نسبت به ترخیص اقدام کنند.

در پیش نویس اعلامی از سوی معاون سابق گمرک، تاکید شد که باز شدن ثبت سفارش برای تعیین تکلیف بخشی از این خودروها الزامی است، در عین حال با توجه به ممنوعیت واردات خودروهای بالای ۲۵۰۰ سی‌سی به سرزمین اصلی، ورود مشروط آنها به مناطق آزاد مورد توجه قرار گرفت. همچنین برای خودروهای دارای پرونده قضایی نیز اعلام شد که انجام تشریفات گمرکی و ترخیص خودروهای دارای پرونده قضایی که رأی قطعی منع پیگرد یا برائت آن ها از سوی مرجع رسیدگی کننده صادر می‌شود، مشمول قید زمانی برای ترخیص نیست و با رعایت مقررات ترخیص شوند. البته این پایان ماجرا نبود و با وجود دستور رئیس جمهور، اقدامی برای تعیین تکلیف این خودروها که می‌توانست با تعیین شرایط در اختیار صاحبانشان و یا در نهایت مناطق آزاد قرار گیرد، انجام نشد.

مطلب پیشنهادی
باتری لپ تاپ می گوید 100 اما در صورت قطع برق از بین می رود: راه حل های ممکن

سعید محمد با اشاره به خودروهایی موجود در مناطق آزاد افزود:

خودروهایی که مناطق آزاد پیگیر دریافت آن است، بازمانده همان ۱۲ هزار و ۲۶۱ دستگاهی است که قبل از ممنوعیت واردات خودرو در سال ۱۳۹۷ وارد گمرک شد و چند سالی ترخیص آن درگیر حاشیه بود و در نهایت طی چند مصوبه دولت و تعیین مهلت، حدود ۱۰ هزار دستگاه ترخیص شد و مابقی در گمرک ماند. این خودروها حدود ۲۲۴۹ دستگاه است که بیش از ۱۰۰۰ دستگاه دارای پرونده قضایی است که با توجه به مصوبه دولت، قید زمانی برای آنها تعیین نشد و مقرر بود که در صورت طی فرایند رسیدگی قضایی و صدور رای برائت، ترخیص شوند. از سوی دیگر بیش از ۱۱۰۰ دستگاه دیگر فاقد ثبت سفارش است که امکان ترخیص ندارد مگر آنکه ثبت سفارش برایشان باز شود، این در حالی است که وقتی دولت مهلت برای ترخیص تعیین کرده بود، هیچ‌گاه توافقی برای باز شدن ثبت سفارش انجام نشد و دست صاحبان کالا از خودروهایشان کوتاه باقی ماند.

وضعیت خودروهای دپو شده‌ قبلاً اعلام شده است

در گزارش جداگانه‌ای که آبان ماه پارسال از سوی گمرک ایران منتشر شده بود، وضعیت ۲۲۴۹ دستگاه خودرو به وزارت اقتصاد اعلام و خواستار تعیین تکلیف آن‌ها شد؛ در آن زمان معاون وقت گمرک خاطرنشان کرد که با توجه به پایان مهلت ماندگاری این خودروها، برای اکثرشان اظهارنامه متروکه تنظیم و در اختیار سازمان اموال تملیکی قرار گرفته است، همچنین با اشاره به وضعیت خودروهای فاقد ثبت سفارش تاکید شد با توجه به مصوبه هیات وزیران در سال ۱۳۹۸ و استنباط وزارت صمت از مصوبه صادره، ثبت سفارش برای خودروهایی که قبل از ممنوعیت وارد شده بودند، صادر نشد و بر این اساس، امکان اظهار انجام تشریفات گمرکی و ترخیص خودروها وجود ندارد.

مطلب پیشنهادی
دومین دوره رویداد رفرش (Refresh)

The post واردات خودرو به مناطق آزاد به بهانه جام جهانی appeared first on لیون تک.

مشخصات فنی هیتر گازی فن دار انرژی مدل ۶۴۱
مشخصات پکیج دیواری بوتان BITA 24

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.