وضعیت بازار خودرو در آینده چگونه خواهد بود؟

زمان مطالعه: 2 دقیقه

بر خلاف وعده‌هایی که از سوی وزارت صمت و دولت مبنی بر کنترل و حتی کاهش قیمت خودرو منتشر شده بود، اما از ابتدای سال نوسانات زیادی را در این بخش شاهد بودیم. البته، به عقیده کارشناسان به نظر نمی‌رسد این نوسان قیمتی در آینده کاهش یابد و عبارت دیگر بازار به ثبات نسبی نخواهد رسید. در ادامه همراه لیون تک باشید.

امیرحسن کاکایی، کارشناس صنعت خودرو در رابطه با علت افزایش قیمت دوباره خودرو خاطرنشان کرد: دلیل اول عملی نشدن وعده‌های دولت به خصوص در صنعت خودرو است. دولت و خودروسازان وعده افزایش تولید دادند. اما در حال حاضر شاهد کاهش نسبی تولید نیز هستیم. به دلیل مشکلات برق و گاز نیز به نظر نمی‌رسد در سال 1401 صنعت خودروسازی جهش تولید داشته باشد.»

دلایل اصلی افزایش قیمت خودرو در سال جدید

به گزارش لیون تک و به نقل از تجارت نیوز، مسئولین وعده دیگری در رابطه با مذاکرات وین داده بودند که تا پایان سال 1400 به نتیجه می‌رسد. در نتیجه منابع ارزی آزاد و درآمد ارزی کشور افزایش پیدا می‌کند. این وعده نیز عملی نشد. در نتیجه در بحث عرضه وعده دولت عملی نشد.

کاکایی ضمن اشاره به اینکه دستورات دولت و مسئولین در رابطه با قیمت خودرو بیشتر مردم را نگران می‌کند و بازار نیز نوسانی می‌شود، افزود:

نکته دیگری که در بحث تقاضا وجود دارد این است که در سال گذشته تقاضای واقعی به تعویق افتاد. مردم برای خرید خودرو دست نگه داشتند تا وعده‌های دولت عملی شود. اخبار منتشر شده مبنی بر حذف خودروهای ارزان‌قیمت و تورم 40 درصدی نیز بر افزایش میزان تقاضا تاثیرگذار بود. مذاکرات وین به نتیجه نرسید. برنامه‌های دولت نیز تورم‌زا است. در نتیجه کشور با کاهش ارزش ریال مواجه خواهد بود. همچنین، بازارهایی مثل بازار طلا، بورس و ارز با چالش‌های جدی روبه‌رو است. لذا افراد بهترین بازار را برای سرمایه‌گذاری، بازار خودرو می‌دانند.

این کارشناس بازار خودرو معتقد است نوسان قیمتی در بازار خودروهای ارزان‌قیمت بیشتر دیده می‌شود، زیرا تعداد بیشتری متقاضی دارد. وی همچنین تأکید کرد: «در رابطه با خرید خودرو از کارخانه باید به این نکته توجه کرد که در خودروهای ارزان‌قیمت رانت بیشتری وجود دارد. هم‌زمان خودروسازان برای جلوگیری از زیان‌ انباشته خود، خودروهای پر فروش را به بهانه آلایندگی بالا و غیره کنار می‌گذارند و خودرویی با ظاهر جدید را به قیمت بالاتر عرضه می‌کنند.»

مطلب پیشنهادی
کدامیک برای شما بهتر است؟ دسکتاپ در مقابل لپ تاپ

افزایش قیمت خودروهای خارجی دور از انتظار نیست

این کارشناس افزود: »خودروهای خارجی نیز در هفته‌های آینده با افزایش قیمت همراه می‌شود. به نظر نمی‌رسد واردات خودرو به کشور عملی شود. اگر نیز آزاد شود، انحصاری خواهد بود. در نتیجه تقاضا بالا می‌رود و افزایش قیمت اتفاق می‌افتد.»

کاکایی در ادامه گفت: «در حال حاضر با یک تورم پنج تا هفت درصدی در دنیا مواجه هستیم. علاوه بر آن، جنگ اوکراین و روسیه باعث افزایش قیمت انرژی و در ادامه افزایش قیمت فلزات می‌شود. پیش‌بینی می‌شود قیمت خودرو در دنیا با افزایش همراه شود.»

کاکایی در پایان با اشاره به مذاکرات وین خاطرنشان کرد: «تا زمانی که مذاکرات وین به نتیجه نرسد، درآمد ارزی کشور به شفافیت لازم نمی‌رسد. در نتیجه، رانت‌خواری در بحث کلان رخ می‌دهد و باعث تورم می‌شود. نکته قابل توجه دیگر این است که تا زمانی که مسئولین به دعوا با یکیدیگر بپردازند و به دنبال راه حل برای رفع مشکلات نروند، هیجان بازار ادامه پیدا می‌کند.»

The post وضعیت بازار خودرو در آینده چگونه خواهد بود؟ appeared first on لیون تک.

قیمت پکیج شوفاژ دیواری بوتان parma 26RSi
قیمت پکیج شوفاژ دیواری بوتان Bita26

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.