پردازنده‌های AMD Zen 5 احتمالاً با کمی تأخیر به بازار عرضه می‌شوند

زمان مطالعه: 2 دقیقه

بر اساس گزارش جدیدی که بتازگی توسط دیجی‌تامیز منتشر شده است، بنظر می‌رسد عرضه نسل بعدی پردازنده‌های شرکت AMD مبتنی بر معماری Zen 5 با تأخیر مواجه شود. طبق توضیحات ارائه شده، این شرکت برای توسعه سری جدید به سراغ لیتوگرافی 3 نانومتری TSMC رفته که به دلیل حجم بالای سفارش‌ها، احتمال تأخیر در عرضه این محصولات مطرح شده است. در ادامه همراه لیون تک باشید.

گفته می‌شود اولویت استفاده از فناوری ساخت 3 نانومتری شرکت TSMC به دو غول صنعت فناوری یعنی اپل و اینتل اختصاص دارد که عمده دلیل آن مربوط به سرمایه‌گذاری زیاد این دو شرکت برای دستیابی به نسل بعدی تراشه‌ها عنوان شده است.

پردازنده‌های AMD Zen 5 احتمالاً با کمی تأخیر به بازار عرضه می‌شوند

همچنین، مشتریان دیگری از جمله انویدیا، مدیاتک و AMD نیز تمایل دارند تا محصولات آینده خود را بر اساس فناوری ساخت 3 نانومتری تولید کنند. با این حال، شواهد نشان می‌دهد که به دلیل حجم بالای سفارشات، ممکن است تولید تراشه‌های مخصوص پردازنده‌های Zen 5 شرکت AMD تا پایان سال 2023 شروع شود. در نتیجه، عرضه این محصولات به بازار با تأخیر همراه می‌شود و امکان دارد تا سال 2024 یا 2025 طول بکشد.

البته، هنوز بصورت دقیق نمی‌توان ادعا کرد که AMD برای نسل بعدی پردازنده‌های مبتنی بر معماری Zen 5 خود از لیتوگرافی 3 نانومتری TSMC استفاده خواهد کرد یا خیر؟ در نتیجه باید تا انتشار جزئیات بیشتر صبر نمود. اما، خبری که اخیراً تأیید شده نشان می‌دهد پردازنده‌های Zen 4 و نسل بعدی کارت گرافیک‌های انویدیا (RTX 40) از لیتوگرافی 5 نانومتری TSMC استفاده خواهند کرد.

مطلب پیشنهادی
صحبت‌های نماینده مجلس درباره واقعی نبودن حجم بسته‌ها و سرعت اینترنت

گزینه‌های احتمالی تیم قرمز

در مجموع سه گزینه احتمالی AMD برای توسعه نسل بعدی پردازنده‌های Zen 5 وجود دارد؛ اول اینکه تیم قرمز باید تا سال 2024 یا 2025 منتظر بماند تا بتواند پردازنده‌های مجهز به لیتوگرافی 3 نانومتری تولید کند. از آنجایی که معماری Zen 3 اواخر سال 2020 عرضه شد و جایگزین آن (پردازنده‌های مبتنی بر Zen 4) اواخر 2022 به بازار عرضه می‌شود، یک فاصله زمانی 2 ساله را نشان می‌دهد که با درنظر گرفتن شرایط فوق، محتمل‌ترین سناریو این است که AMD پردازنده‌های آینده خود را اواخر سال 2024 یا اوایل 2025 عرضه کند.

دو گزینه دیگر این است که AMD برای معماری Zen 5 از لیتوگرافی N5P (5 نانومتری) استفاده کند که در واقع نسخه بهبود یافته‌تر N5 بوده و در مقایسه با فناوری ساخت 4N که تیم سبز (انویدیا) از آن استفاده می‌کند، بهینه‌تر است. اما، از آنجایی که Zen 5 قرار است در زمینه معماری بازسازی اساسی داشته باشد، عدم استفاده از فناوری ساخت 3 نانومتری چندان منطقی نیست.

آخرین و بعیدترین سناریو بعدی این است که تیم قرمز بتواند با TSMC بر سر دسترسی زودهنگام به لیتوگرافی 3 نانومتری به توافق برسد، اما از آنجایی که دو غول بزرگ (اپل و اینتل) هم‌اکنون برای دستیابی به این فناوری بایکدیگر در حال رقابت هستند، احتمال دارد AMD پردازنده‌های جدید خود را بصورت محدود عرضه کند تا شرایط بازار در سال 2024 بهبود یابد.

The post پردازنده‌های AMD Zen 5 احتمالاً با کمی تأخیر به بازار عرضه می‌شوند appeared first on لیون تک.

اطلاعات و مشخصات فنی بهارساز انرژی مدل ۶۸۰
راهنمای خرید پکیج ایران رادیاتور ۳۶۰۰۰ L36FF

مطلب پیشنهادی
زمان انتشار نسخه بتا Modern Warfare 2 رسماً اعلام شد

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.