از محدودیت فروش ماکارونی تا دپوی کالاهای اساسی

زمان مطالعه: 3 دقیقه

بعد از اعلام خبر گران شدن قیمت ماکارونی در آینده نزدیک، گزارش‌های مختلف از بازار نشان می‌دهد که اخبار مربوط به افزایش قیمت این محصول باعث افزایش تقاضا در بازار شده و مشکلاتی در برخی فروشگاه‌ها ایجاد کرده است. در ادامه همراه لیون تک باشید.

بر همین اساس، برخی فروشگاه‌های زنجیره‌ای برای ماکارونی و حتی روغن محدودیت فروش اعمال کرده‌اند. برخی فروشگاه‌ها بیشتر از شش ماکارونی به هر فرد نمی‌فروشند. اما این عدد در برخی فروشگاه‌ها فقط دو ماکارونی است. البته این موضوع تنها به همین مورد محدود نشده با نگاهی به چنین فروشگاه‌هایی متوجه خواهید شد که روغن هم نایاب شده است.

محدودیت فروش ماکارونی به دلیل تقاضای زیاد

در یکی از فروشگاه‌ها که انواع پرفروش ماکارونی تمام شده بود، فروشنده آن در پاسخ به دلیل تمام شدن ماکارونی در این فروشگاه گفت که با انتشار اخبار گران شدن ماکارونی، خرید این محصول زیاد شد و با این وضعیت محصول با قیمت جدید زودتر روانه بازار می‌شود.

فروشنده یکی از فروشگاه‌هایی که بیشتر از دو ماکارونی به هر فرد نمی‌فروخت هم درباره علت این وضعیت گفت که خود فروشگاه ممنوعیت فروش دارد، چراکه بعد از عید فطر قرار است ماکارونی حدود ۳۸ درصد گران شود و تا آن زمان باید محصولات قبلی در فروشگاه باشد. البته در سوپرمارکت‌ها خبری از این محدودیت‌ها نیست و به نظر می‌رسد فروش در آن‌ها به روال عادی انجام می‌شود.

اخیرا گزارش‌هایی از دو تا پنج برابر شدن قیمت ماکارونی منتشر شده بود، اما رئیس هیئت مدیره انجمن صنفی کارفرمایان کارخانجات ماکارونی چند روز پیش تاکید کرد که قیمت ماکارونی هنوز مشخص نیست. او همچنین گفته بود که گمانه زنی‌ها و اعلام نظرهای اخیر، مبنی بر دو تا پنج برابر شدن ماکارونی، بر اساس انتظارات و تجربیات و در مورد افراد خارج از صنف حاصل ناآگاهی و شاید شیطنت‌های هدایت شده باشد، اما اعلام نرخ‌های ناموثق می‌تواند تقاضای کاذب در بازار ایجاد کند.

مطلب پیشنهادی
کارت گرافیک‌های سری Arc اینتل چه زمانی به بازار عرضه می‌شود؟

البته در نهایت هم ماکارونی گران شد و روز گذشته طبق اعلام سازمان حمایت مصرف کننده و تولیدکننده، حداکثر قیمت مصرف کننده انواع ماکارونی رشته ای ساده با لحاظ مالیات بر ارزش افزوده ۵۰۰ گرمی ۱۷ هزار تومان، ۷۰۰ گرمی ۲۴ هزار تومان و ۱۰۰۰ گرمی ۳۴ هزار تومان تعیین شد. با این اوصاف انتظار می رود که با توجه به تعیین قیمتهای جدید، تقاضا در بازار ماکارونی کاهش یافته و محدودیتها نیز از میان برداشته شود.

700 هزار تن روغن دپو شده است

همچنین طبق آخرین گزارش گمرک ایران، در حال حاضر از موجودی حدود چهار میلیون تنی کالاهای اساسی در گمرک و بنادر بیش از ۷۰۰ هزار تن به روغن و دانه‌های روغنی دپو شده، اختصاص دارد. همانطور که ابتدا هم گفته شد، یکی دیگر از مواردی که طی دو روز گذشته با کمبود مواجه شده، روغن است. به همین بهانه جریان دپوی کالای اساسی در گمرک و بنادر از عسگری، معاون امور گمرکی گمرک ایران مورد سوال قرار گرفت.

طبق گفته عسگری، تا ۱۲ اردیبهشت‌ماه سال جاری مجموع کالاهای اساسی شامل موجودی، پای اسکله و منتظر در لنگرگاه به بیش از ۳.۹ میلیون تن رسیده است که از این میزان بالغ بر ۳.۱ میلیون تن، موجودی بنادر و مابقی در شناورها قرار دارد.

اما از حجم کالاهای دپو شده بیش از ۷۰۰ هزار تن متعلق به انواع روغن است که ۵۸۷ هزار تن آن در گمرک موجود است؛ شامل ۴۰۳.۶ هزار تن روغن خام و ۱۸۳.۳ هزار تن دانه های روغنی. همچنین بیش از ۱۳۰ هزار تن دیگر هنوز در گمرک تحلیه نشده است؛ به گونه ای که حدود ۱۳۰ هزار تن دانه های روغنی در شناورهای منتظر در لنگرگاه قرار دارد و حدود ۷۷۴ تن روغن خام در شناورهای کنار اسکله برای تخلیه است.

مطلب پیشنهادی
بهترین لپ تاپ برای برنامه نویسی

آمار عجیب کمرگ درباره کالاهای دپو شده

با وجود گزارش‌هایی در مورد کمبود روغن در سامانه بازارگاه و توزیع آن، معاون گمرک گفت که در مسیر ترخیص این کالا از گمرک، مشکل خاصی گزارش نشده است. اما از مابقی موجودی ۳.۱ میلیون تنی بنادر، ۲۳۴.۷ هزار تن گندم، ۱.۹ میلیون تن ذرت، ۲۱۵.۷ هزار تن جو، ۸۶.۵ هزار تن کنجاله سویا، ۵۳.۹ هزار تن برنج، ۲۸.۲ هزار تن شکر است.

از حدود ۸۱۸ هزار تن کالایی که در شناورها قرار دارد نیز ۲۶۸.۴ هزار تن در شناورهای کنار اسکله و بیش از ۵۵۰ هزار تن در شناورهای منتظر در لنگرها قرار دارد. اینکه اقلام در شناورها می‌ماند، می‌تواند دلایل مختلفی داشته باشد از جمله طی فرایند تخلیه. همچنین بخشی از آن به دلیل عدم تعیین تکلیف اسناد خرید و وضعیت ارزی ممکن است امکان تخلیه در بنادر نداشته باشد.

اما گزارش معاون گمرک همچنین نشان می‌دهد که از ۳.۱ کالای اساسی موجود در بنادر، بیشترین حجم در بندر امام خمینی (ره) با بیش از ۲.۳ میلیون تن دپو شده و در سایر بنادر نیز ۲۸۶ هزار تن بندر امیرآباد، ۲۳۵.۵ هزار تن بندر شهید رجایی، ۱۲۳.۱ هزار تن نوشهر، ۵۳.۱ هزار تن انزلی، ۱.۸ هزار تن بوشهر، چابهار ۳۸.۳ هزار تن، آستارا ۲۲.۴ هزار تن، فریدون کنار ۲۴.۹ هزار تن، شهید باهنر ۳.۹ هزار تن، خرمشهر ۸۲ تن و بندر لنگه ۷۰ تن بوده است.

The post از محدودیت فروش ماکارونی تا دپوی کالاهای اساسی appeared first on لیون تک.

خرید کولر گازی دیواری ۲۴۰۰۰ ایران رادیاتور
پکیج دیواری لورچ ۲۸۰۰۰ آدنا

مطلب پیشنهادی
بهترین لپ تاپ های موجود در بازار

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.