3D، 4D، 5D و 6D BIM عجب! به هیچ چیز دیگری نیاز ندارید

اگر دوست دارید توسعه BIM را دنبال کنید، اجازه دهید به شما بگویم که از زمان آغاز به کار راه زیادی را پیموده است. چه کسی نمی خواهد کار ساده شود؟ حتی معتادترین افراد هم دوست دارند بار کاری را کاهش دهند. BIM Industry به موقع متوجه این واقعیت شد و برای بهبود آن تلاش کرد و به همین دلیل است که اکنون می‌توانیم افزونه‌های متعدد آن مانند 3D، 4D، 5D و 6D BIM را ببینیم.

در مراحل اولیه، تنها مدل های BIM سه بعدی برای استفاده در مهندسی معماری و صنعت ساخت و ساز در دسترس بود. این بدان معناست که بقیه درجه بندی های بالا مانند 4 بعدی یا 5 بعدی در تصویر نبودند. مدل‌های سه بعدی برای پروژه‌های معماری، سازه‌ای و MEP توسط معماران و مهندسان برای مشتریان تولید می‌شد. با کمک یک مدل BIM سه بعدی می توان کارهای زیادی مانند هماهنگی و تشخیص برخورد را انجام داد.

مدل 4 بعدی: نیاز به بهبود در صنعت ساخت و ساز احساس شد و به BIM 4 بعدی شکل داد. پس از “زمان” به عنوان یک بعد جدید با 3D یکپارچه تولید می شود. این مدل نسبت به مدل قبلی توانایی بیشتری دارد. اطلاعات بسیار بیشتری را می توان از این موارد استخراج کرد، مانند اسناد و برنامه های ساخت و ساز، و غیره. این امر با اطلاع رسانی به آنها از برنامه زمان بندی تکمیل پروژه، تا حد زیادی به نفع پیمانکاران بود.

بعدی 5D BIM آمد: این بسط 4 بعدی است که در آن “برآورد هزینه” به عنوان یک بعد جدید اضافه می شود. هنگامی که برآورد هزینه اضافه می شود، مدل برای برآورد هزینه کل پروژه واجد شرایط می شود. پیمانکاران و مالکان مدل 5 بعدی را برای افزایش بهره وری پروژه بهینه می کنند. برداشت مواد می تواند در محاسبه هزینه فردی منابع مورد استفاده در پروژه کمک کند. متریال تیک آف محاسبه مواد از نظر کمیت است که برای ساخت لازم است. با کمک آن می توان هزینه مواد و در نهایت کل هزینه پروژه را نیز تعیین کرد.

مطلب پیشنهادی
ایده های جدید طراحی داخلی خانه

6D BIM: کنجکاوی برای نوآوری بیشتر در فرآیند ساختمان باعث ایجاد BIM 6 بعدی شد. توسط معماران و مهندسان برای طراحی ساختمان سبز استفاده می شود که در حال حاضر یک مفهوم نسبتاً جدید است.

با کمک آن می توان آنالیز انرژی را انجام داد که به محاسبه کل انرژی مصرفی در ساختمان کمک می کند. همچنین بر طراحی معماری سازگار با محیط زیست تأکید دارد.

من فکر نمی کنم چیز دیگری در مورد مزایای BIM در صنعت ساخت و ساز توضیح داده شود، اجرای آن کل فرآیند ساختمان را متحول کرده است.

Source by Pathak Bhagwati

مقاله اصلی
قیمت پکیج دیواری ایران رادیاتور ECO22FF
اطلاعات و مشخصات فنی بهارساز انرژی مدل ۶۸۰

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.