تاریخچه مختصری از لپ تاپ ها

ایده لپ تاپ در اواخر سال 1960 با Dynabook مطرح شد، اما این تبلت PC عمدتاً برای کودکان بود.

هیچ انگیزه تجاری واقعی برای توسعه یک رایانه واقعا قابل حمل وجود نداشت (و در هر صورت تصور می شد که غیرعملی باشد)، بنابراین، با پیشرفت های جدید در ترانزیستورها و پردازنده ها، لپ تاپ به عنوان چیزی در نظر گرفته شد. بیشتر از یک اسباب بازی کودک

در اوایل دهه 80 بود که اولین کامپیوتر واقعا قابل حمل ساخته شد، آزبورن 1 هیچ باتری نداشت (باید به برق وصل می‌شد)، اما حداقل داده‌ها و کامپیوتر قابل انتقال بود.

چند سال بعد، در سال 1982، کامپیوترهای Compaq عرضه شدند.

به طور گسترده پذیرفته شده است که Compaq خیلی بهتر از Osborn 1 نبود، اما به دلیل اینکه از سیستم عامل جدید محبوب MS-DOS استفاده می کرد (که در آن زمان در اکثر رایانه های IBM استفاده می شد)، موفقیت آنی را به اثبات رساند.

یک سال بعد اپسون اولین رایانه قابل حمل واقعی با باتری نیکل را معرفی کرد. اپسون بیشتر شبیه یک ماشین حساب پیشرفته با تنها 80 کاراکتر در هر زمان بود.

Compass 1101 نیز تقریباً در همان زمان معرفی شد، به دلیل ارائه طراحی آشنای لپ‌تاپ با صفحه‌نمایش بسته شده روی صفحه‌کلید.

در سال 1984 Gavilan SC و Sharp PC-500 وارد بازار شدند و Gavilan اولین کسی بود که مفهوم لپ‌تاپ (و یک دستگاه اشاره‌گر اولیه) را معرفی کرد.

سال 1984 همچنین شاهد ورود Kyocera Kyotronic 85 بودیم، این کیوسرا کوچک بود و برنامه های کاربردی زیادی مانند پردازشگر کلمه، مودم یا صفحه گسترده را ارائه می داد و در واقع بسیار محبوب بود.

مطلب پیشنهادی
لپ تاپ و فای انقلاب

در پایان دهه 1980 بسیاری از تولیدکنندگان لپ‌تاپ ماشین‌های تقریباً مشابهی را توسعه داده بودند. همه چیز در مورد اندازه صفحه A4 تا A3. مهمترین آنها NEC Ultralite، Cambridge Z88 و IBM PC Convertible هستند. Compaq LTE مفهوم هارد دیسک قابل حمل را معرفی کرد (تا آن زمان سیستم عامل روی ROM ذخیره می شد و درایوهای فلاپی استفاده می شد).

در آغاز دهه 1990 ظاهر و احساس لپ تاپ توسط رایانه های اپل (ساخته شده در توپ، صفحه کلید و استراحت کف دست) مشخص شد. اگر بخواهیم از آن غافل نباشیم، IBM Thinkpad 700C یک سال بعد TrackPoint را معرفی کرد.

از اواسط دهه 90، تنها فناوری رایانه های لپ تاپ را بهبود بخشیده است. باتری های با دوام بیشتر و همچنین هارد دیسک های بزرگ اکنون لپ تاپ را به یک چالش جدی برای دسکتاپ تبدیل کرده است.

دریافت اطلاعات بیشتر در مورد لپ تاپ و نوت بوک[[Source by Simon Goodman

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.